Salcë Aioli me hudhra

Salce aioli

Salca Aioli’, eshte nje salce shume e ngjashme me majonezen, por ne ndryshim nga kjo e fundit ka nje shije me te forte te cilen ia japin thelpinjt e hudhres te grire ne te. Rekomandohet kryesisht ne shoqerimin e perimeve te gjalla apo ne zgare, peshkut apo mishit ne zgare dhe patateve te skuqura, te cilave i jep nje shije mjaft te veçante. Me poshte po ju paraqesim receten e shkurtuar, ate qe pregatitet me majoneze te gatshme.

Perberesit per rreth 25ogr salce aioli'

  • 250gr majoneze te gatshme, ose te pregatitur sipas recetes qe e gjeni ketu
  • 6 thelpi hudhrash
  • 2 te verdha vezesh te ziera

Shtypim ne hava’ ose grijme ne mikser hudhrat e qeruara derisa ti reduktojme ne purè.

Bashkojme ne nje tas majoneze, kremin e hudhrave dhe te verdhat e vezeve te therrmuara shume imet me dore. E perziejme salcen derisa te rezultoje homogjene, e mbulojme me nje leter celofoni dhe e fusim ne frigorifer per minimumi 30 minuta perpara se ta sherbejme.

Foto nga: http://margieroelands.com/

 

3 Comments

  1. lejlaomerbashi says:

    te gjitha recetat tuaja qe kam lexuar deri tani me pelqejne dhe mbi te gjitha jane spjeguar shume qarte

  2. lejlaomerbashi says:

    Nga shkrimet qe lexoj ne faqen tuaj kuptoj qe jeni shqipetar,njerez me nivel dhe horizont,me shume gusto dhe pasion per guzhinen, ju pershendes dhe ju uroj shume suksese ne rrugen tuaj

Leave a Reply

Adresa juaj email nuk bëhet publike.