Salca për gatime në zgarë (pjesa 2)

Cila dreke mund te jete me ideale sesa te marresh zgaren, mishin, perimet dhe ti pjekesh diku mes pishave afer detit? Me afrimin e veres, kjo eshte menyra me e mire per tu mbledhur me shoqerine apo familjen! Me poshte, po ju paraqesim disa lloje salcash (pjesa 2) per te shoqeruar mishin e kuq, mishin e bardhe, perimet dhe peshkun.

Salce bbqSalca Barbecue Amerikane (per mish te kuq dhe salçiçe)

Perberesit

 • 200gr salce ketchup
 • 1 luge mustarde Dijon
 • 1 luge salce Worcestershire
 • 1 luge uthull molle
 • 2 luge sheqer
 • 1/4 qepe e kuqe e grire shume holle ne rende
 • disa pika Tabasco per shije

Shkrijme plotesisht sheqerin ne uthullen e molles dhe shtojme te gjithe perberesit e mesiperm duke i perziere shume mire derisa te perftojme nje salce homogjene.

GuakamoleSalca Guakamole Meksikane (per mish te bardhe dhe peshk) 

Perberesit

 • 2 avokado te pjekura mire
 • 1 domate e pjekur mire (por jo e bute)
 • 1 spec djeges jeshil (receta origjinale kerkon specin Jalapeño), te pastruar nga farat
 • 1 thelpi hudher e shtypur
 • lengun e 1 limoni jeshil
 • koriander te fresket te grire holle
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar

Lajme mire avokadot, i ndajme ne dy pjese, i heqim berthamen dhe i qerojme me kujdes. Ne mikser futim avokadot bashke me gjithe perberesit e tjere mesiper dhe e grijme salcen derisa te rezultoje homogjene. E hedhim ne nje tas, e mbulojme me leter transparente dhe e vendosim ne frigorifer per te pakten 1 ore perpara se ta servirim.

TzatzikiSalce Xaxiqe (per mish dhe peshk)

Koktejl salceSalce Koktejl (per peshk dhe fruta deti)

Foto nga: http://travelerknow.com/

http://www.sabor-artesano.com/

 

Leave a Reply

Adresa juaj email nuk bëhet publike.