Post Tagged with: "Ëmbëlsira me lugë"

Sultjash

Sultjash

Sherbehet per: 8 persona (8 kupa)

Koha e gatimit: 40 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Sa here im shoq me kerkon ti pregatis sultjash (nje nga embelsirat e tij me luge te preferuara) menjehere ne mendjen time deshifrohet si pilaf me qumesht dhe sheqer (blaaaah!) Mbase kjo lidhet me faktin […]

View Recipe

 
Embëlsirë e freskët me kos dhe kajsi

Embëlsirë e freskët me kos dhe kajsi

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 15 minuta + 1 orë koha e qëndrimit në frigorifer

Veshtiresia: e thjeshte

Receta e meposhtme i ka te gjitha karakteristikat e veres: e fresket, e pregatitur me fruta biologjike dhe shume e shpejt ne gatim. Eshte ideale per tu konsumuar ne mengjes pasi i permban te gjitha […]

View Recipe

 
Kupa me luleshtrydhe dhe kek të shkrifët

Kupa me luleshtrydhe dhe kek të shkrifët

Sherbehet per: 6-8 persona

Koha e gatimit: 10 minuta + koha e marinimt të luleshtrydheve

Veshtiresia: mesatare

Kupat me luleshtrydhe dhe kek te shkrifet, jane nje embelsire shume e shijshme dhe e lehte tipike te kuzhines Amerikane. Le te shfrytezojme edhe per pak kohe kete periudhe kur luleshtrydhet jane te kuqe dhe […]

View Recipe

 
Krem maskarpone me fruta pylli

Krem maskarpone me fruta pylli

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 0 minuta + 2-3 orë koha e qëndrimit në frigorifer

Veshtiresia: e thjeshtë

Kremi maskarpone i shoqeruar nga frutat e pyllit, eshte nje embelsire me luge shume e fresket dhe me perberes te thjeshte, ideal per tu shijuar ne nje dite te nxehte. Rrahim me pirun ne nje […]

View Recipe

 
Krem me kos dhe luleshtrydhe

Krem me kos dhe luleshtrydhe

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 0 minuta + 1 orë koha e qëndrimit në frigorifer

Veshtiresia: e thjeshtë

Kremi me kos dhe luleshtrydhe, i servirur neper kupa te vogla dhe i zbukuruar me luleshtrydhe, eshte nje embelsire teper e shijshme me luge dhe qe pregatitet ne shume pak kohe. Mund ta ruani ne […]

View Recipe