Post Tagged with: "Receta me arra"

Salcë kosi me arra

Salcë kosi me arra

Sherbehet per: 4 persona

Veshtiresia: e thjeshte

Me vetem 5 perberes, ju mund te pregatisni salcen e kosit me arra me te mire dhe me te shijshme. Kremoze, ideale per te shoqeruar pjata me baze mishi, ato te kuzhines Meksikane, apo patate […]

View Recipe

 
Gliko arre

Gliko arre

Koha e gatimit: 1 orë 40 minuta

Veshtiresia: e vështirë

Glikoja e arres eshte nje recete tradicionale Shqiptare, e pregatitur kryesisht ne zonen e Permetit. Arrat e njoma jeshile mblidhen ne Qershor, sa me shpejt aq me mire. Madhesia e tyre duhet te jete pak […]

View Recipe

 
Rolè me arra dhe krem kafe

Rolè me arra dhe krem kafe

Sherbehet per: 6 persona

Koha e gatimit: 15 minuta

Veshtiresia: mesatare

Receta e kesaj embelsire eshte relativisht e thjesht per tu realizuar dhe rezultati do te jete teper i shijshem e skenografik. Mund te sherbeje per te mbyllur per shembull menúne e nje darke mes miqsh […]

View Recipe

 
Salcë me patëllxhan dhe arra

Salcë me patëllxhan dhe arra

Koha e gatimit: 40 min

Veshtiresia: *

p style=”text-align: left;”>Salca me patellxhane dhe arra mund te perdoret shume mire per te lyer buken e thekur, apo per makarona duke i shtuar pak uje nga zierja e tyre. Parangrohim furren ne 180°C. Lajme shume […]

View Recipe

 
Kadaif me arra

Kadaif me arra

Sherbehet per: 10-12 persona

Koha e gatimit: 1 orë 30 minuta

Veshtiresia: mesatare

Kadaifi eshte nje embelsire klasike Shqiptare e pregatitur me brume ne fije, te cilit i hidhet shume gjalp, arra dhe regjet ne sherbet te trashe. PREGATITJA E MBUSHJES Perziejme arrat me kanellen dhe i leme […]

View Recipe