Post Tagged with: "Receta me biskota Savoiardi"

Tiramisù dietike (pa vezë dhe maskarpone)

Tiramisù dietike (pa vezë dhe maskarpone)

Sherbehet per: 8 persona

Veshtiresia: e thjeshtë

Jeni ne diete por nuk doni te hiqni dore nga embelsirat? Receta qe po ju paraqesim me poshte eshte shume me e lehte (me rreth 200 kalori me pak) sesa Tiramisuja klasike. Menyra e pregatitjes eshte […]

View Recipe

 
Tiramisù me luleshtrydhe

Tiramisù me luleshtrydhe

Sherbehet per: 8 persona

Koha e gatimit: 0 minuta + 3-4 orë koha e qëndrimit në frigorifer

Veshtiresia: e thjeshtë

Kjo embelsire me luleshtrydhe, rekomandohet te pregatitet pikerisht ne kete periudhe, kur ky frut eshte me i shijshem dhe me i lire. Eshte ideale per nje feste ditelindje dhe mund te konsumohet edhe nga femijet […]

View Recipe

 
Zupa anglez

Zupa anglez

Sherbehet per: 8 persona

Koha e gatimit: 25 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Zupi anglez eshte nje embelsire me luge teper antike e cila shfaqet per here te pare ne Itali rreth shekullit XIX. Megjithese origjina e tij nuk dihet egzaktesisht, emri na sugjeron qe rrenjet i ka […]

View Recipe

 
Torta e dukeshës

Torta e dukeshës

Sherbehet per: 8 persona

Veshtiresia: mesatare

(foto marre nga giallozafferano.it) Torta e dukeshes eshte nje embelsire e ftohte e cila ne lashtesi u servirej pikerisht kesaj kategorie njerezish. E pregatitur per minimumi gjashte persona, perberesit kryesor te saj jane biskotat savoiardi, […]

View Recipe

 
Tortë Sharlotë me luleshtrydhe

Tortë Sharlotë me luleshtrydhe

Sherbehet per: 8 persona

Koha e gatimit: 0 minuta + 12 orë koha e qëndrimit në frigorifer

Veshtiresia: mesatare

Torta Sharlote eshte nje nga embelsirat me te vleresuar ne te gjithe boten, e njohur per thjeshtesine e perberesve te saj dhe shijen e pakrahasueshme. Mbi etimologjine e ketij emri egzistojne akoma edhe sot dyshime; […]

View Recipe