Post Tagged with: "Receta me kastraveca"

Sallatë me domate dhe kastraveca

Sallatë me domate dhe kastraveca

Sherbehet per: 4 persona

Veshtiresia: e thjeshtë

Kjo eshte nje recete tradicionale e servirur kudo ne Shqiperi. Zakonisht sallata ka vetem domate, kastraveca dhe qepe, ndersa perberesit e tjere i shtohen sipas deshires.   Ne nje tas per sallate bashkojme domatet, kastravecin, […]

View Recipe

 
Tarator

Tarator

Sherbehet per: 4 persona

Veshtiresia: e thjeshtë

Taratori eshte nje pjate tipike e kuzhines Ballkanase, shume popullore edhe ne vendin tone ne stinen e veres. Mund te serviret si supe e ftohte ose si sallate. Ne nje tas te madh, rrahim kosin […]

View Recipe

 
Salcë xaxiqe

Salcë xaxiqe

Sherbehet per: 4 persona

Veshtiresia: e thjeshtë

Eshte e pamundur te shkosh ne Greqi dhe te mos shijosh kete salce fantastike e cila pervecse eshte nje antipaste tipike e ketij vendi, sherben edhe si shoqeruese e Sufllaqes greke. Por ajo mund te shoqeroje […]

View Recipe

 
Sallatë greke (Koriatiki salada)

Sallatë greke (Koriatiki salada)

Sherbehet per: 2 persona

Veshtiresia: e thjeshtë

Sallata greke eshte nje pjate tradicionale e Greqise e cila gjendet gjeresishte edhe ne restorantet e vendit tone. Perbehet nga speca jeshil, domate, kastraveca, ullinj, qepe dhe djath Feta apo djath tjeter me origjine greke. […]

View Recipe