Post Tagged with: "Receta me krem maskarpone"

Krem maskarpone me fruta pylli

Krem maskarpone me fruta pylli

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 0 minuta + 2-3 orë koha e qëndrimit në frigorifer

Veshtiresia: e thjeshtë

Kremi maskarpone i shoqeruar nga frutat e pyllit, eshte nje embelsire me luge shume e fresket dhe me perberes te thjeshte, ideal per tu shijuar ne nje dite te nxehte. Rrahim me pirun ne nje […]

View Recipe

 
Pandoro e mbushur

Pandoro e mbushur

Sherbehet per: 8 persona

Veshtiresia: shumë e thjeshtë

Receta e pandoros se mbushur qe po ju paraqesim me poshte, eshte nje embelsire teper e shijshme per tu servirur diten e Krishtlindjeve, duke e shnderruar ne kete menyre kete embelsire te thjeshte (te cilen […]

View Recipe

 
Tiramisù me luleshtrydhe

Tiramisù me luleshtrydhe

Sherbehet per: 8 persona

Koha e gatimit: 0 minuta + 3-4 orë koha e qëndrimit në frigorifer

Veshtiresia: e thjeshtë

Kjo embelsire me luleshtrydhe, rekomandohet te pregatitet pikerisht ne kete periudhe, kur ky frut eshte me i shijshem dhe me i lire. Eshte ideale per nje feste ditelindje dhe mund te konsumohet edhe nga femijet […]

View Recipe

 
Torta e dukeshës

Torta e dukeshës

Sherbehet per: 8 persona

Veshtiresia: mesatare

(foto marre nga giallozafferano.it) Torta e dukeshes eshte nje embelsire e ftohte e cila ne lashtesi u servirej pikerisht kesaj kategorie njerezish. E pregatitur per minimumi gjashte persona, perberesit kryesor te saj jane biskotat savoiardi, […]

View Recipe

 
Tortë Sharlotë me luleshtrydhe

Tortë Sharlotë me luleshtrydhe

Sherbehet per: 8 persona

Koha e gatimit: 0 minuta + 12 orë koha e qëndrimit në frigorifer

Veshtiresia: mesatare

Torta Sharlote eshte nje nga embelsirat me te vleresuar ne te gjithe boten, e njohur per thjeshtesine e perberesve te saj dhe shijen e pakrahasueshme. Mbi etimologjine e ketij emri egzistojne akoma edhe sot dyshime; […]

View Recipe