Post Tagged with: "Receta me krem shantili"

Tortë Profiteroles me çokollatë

Tortë Profiteroles me çokollatë

Author:

Posted: 2 Dhjetor, 2010

Torta Profiteroles e ka origjinen e saj qe ne periudhen e Rilindjes; kur Caterina de Medici u martua me Enrikun e II-te te Frances, solli me vete nga vendi i saj i origjnes (Toskana) te […]

Read More

 
Myfle

Myfle

Sherbehet per: 8 persona

Koha e gatimit: 15 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Myflet jane nje embelsire teper e lehte per t’u konsumuar dhe per t’u pregatitur. Mund te jene nje zgjidhje ideale ne festat me femije apo edhe per ditelindje e bankete te ndryshme. Mjafton te keni […]

View Recipe

 
Kremi diplomat

Kremi diplomat

Veshtiresia: e thjeshtë

Kremi diplomat konsiston ne bashkimin e dy nga kremerave me te perdorur per embelsira: Kremit te pastiçerise (i perbere nga qumesht, miell, veze dhe sheqer) dhe Kremit shantili (i perbere nga pana, sheqer pluhur dhe vanilje). I […]

View Recipe

 
Krem shantili

Krem shantili

Veshtiresia: e thjeshtë

Kremi Shantili, i krijuar nga francezi François Vatel ne shekullin e XVII, eshte i perbere nga pana e fresket e rrahur, vanilje dhe sheqer pluhur ne raportin 5 pana dhe 1 sheqer. Duke qene nje […]

View Recipe