Post Tagged with: "Receta me lulelakër"

Supë me lulelakër dhe presh

Supë me lulelakër dhe presh

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 40 minuta

Veshtiresia: e thjeshte

Mos e nenvleresoni lulelakren! Te kombinuar me preshin dhe pak pana (ose qumesht), perfitojme nje supe dimerore me shije fantastike dhe gati ne vetem 40 minuta. Vendosim nje tenxhere ne zjarr mesatar ne te cilen […]

View Recipe

 
Qofte me gjizë dhe lulelakër

Qofte me gjizë dhe lulelakër

Koha e gatimit: 40 minuta + 30 minuta koha e pushimit të brumit në frigorifer

Veshtiresia: e thjeshtë

Sot po ju paraqesim nje recete te shijshme, pak kalorike, dhe mbi te gjitha qe mund t’ia servirni edhe femijeve tuaj duke “maskuar” perimet qe gjenden ne brendesi. Ziejme ne uje me kripe per 15-20 […]

View Recipe

 
Lulelakër me ullinj dhe domate në furrë

Lulelakër me ullinj dhe domate në furrë

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 35 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Nje nga perimet me te perhapura ne dimer eshte lulelakra, te ciles nese i shtojme disa perberes dytesor kthehet ne nje pjate plot shije dhe vlera ushqimore. Lajme dhe ndajme ne dege te vogla lulelakren […]

View Recipe

 
Lulelakër me pulë (Mancarica de conopida cu pui)

Lulelakër me pulë (Mancarica de conopida cu pui)

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 40 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Pula me lulelaker eshte nje pjate tipike e kuzhines Rumune e cila njihet vecanerisht per shijet e saj te lidhura me fshatin duke qene se eshte influencuar shume nga kuzhina ruse, turke dhe austrohungareze. Per […]

View Recipe

 
Pastiço me oriz dhe lulelakër

Pastiço me oriz dhe lulelakër

Author:

Posted: 8 Korrik, 2010

Kjo pjate eshte nje menyre e vecante per te shijuar orizin dhe lulelakren (e cila shpesh nuk pelqehet nga personat per shkak te aromes se saj). Por e pjekur ne furre me salce beshamele, merr […]

Read More