Post Tagged with: "Receta me majonezë"

Sallatë kapriçoze

Sallatë kapriçoze

Sherbehet per: 4 persona

Veshtiresia: e thjeshtë

Sallata kapriçoze eshte nje antipaste e njejte me Sallaten ruse, por nese kjo e fundit pregatitet me perime te ziera, sallata kapriçoze pregatitet me perime te gjalla te prera alla julienne. Behet akoma dhe me e […]

View Recipe

 
Mish viçi me tre salca

Mish viçi me tre salca

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 2 orë + kohën e ftohjes

Veshtiresia: e thjeshtë

Provoni ta servirni receten e meposhtme ne nje darke festive duke e shoqeruar me nje sallate te thjesht jeshile dhe domate. Vendosim ne zjarr nje tenxhere me 2 liter uje te ftohte, 1 luge te […]

View Recipe

 
Salcë Aioli me hudhra

Salcë Aioli me hudhra

Veshtiresia: e thjeshtë

Salca Aioli’, eshte nje salce shume e ngjashme me majonezen, por ne ndryshim nga kjo e fundit ka nje shije me te forte te cilen ia japin thelpinjt e hudhres te grire ne te. Rekomandohet […]

View Recipe

 
Salcë koktejl (salce rozë)

Salcë koktejl (salce rozë)

Sherbehet per: 4 persona

Veshtiresia: e thjeshtë

Salca koktejl, ose e njohur ndryshe si salca roze, eshte nje shoqeruese mjaft e mire e peshkut apo frutave te detit per shkak te konjakut qe nxjerr ne pah shijen e tyre te vecante. Per […]

View Recipe

 
Salca majonezë

Salca majonezë

Veshtiresia: mesatare

Majoneza eshte sigurisht salca me e famshme dhe me e perhapur ne bote, por origjina e saj vihet ne diskutim. Egzistojne dy versione nga te cilat: i pari na çon ne vitet 1757 ku ne […]

View Recipe