Post Tagged with: "Cornflour recipes"

Bukë me miell misri

Bukë me miell misri

Author:

Posted: 26 Mars, 2011

Buka e misrit, eshte nje zevendesuese shume e ushqyeshme e bukes se grurit per shkak te fibrave dhe vlerave ushqyese qe permban misri. Megjithese eshte e perhapur gjeresisht ne vendin tone, origjina e saj eshte […]

Read More

 

Petanik (ose palanik) me miell misri

Author:

Posted: 12 Mars, 2010

Perberesit per 4 persona 200gr miell misri 500ml qumesht 7 veze 150gr gjalp 150gr djath te bardhe 2-3 luge vaj kripe Ne nje tas te madh dhe te thelle rrahim vezet e plota, shtojme qumeshtin, […]

Read More

 

Lakror me miell misri

Author:

Posted: 12 Mars, 2010

Lakrori eshte nje lloj byreku i pregatitur sidomos ne krahinen e Korces. Receta origjinale perfshin pjekjen e lakrorit ne sac dhe mbushjen e tij me hithra, por duke qene se kete luks e kane vetem […]

Read More

 
Ballakume Elbasani

Ballakume Elbasani

Author:

Posted: 8 Mars, 2010

Ballakumet jane nje embelsire tipike elbasanase te cilat tradicionalisht jane gatuar ne Diten e Veres ne 14 Mars. Gatimi i tyre kerkon pak teknike dhe vemendje te vecante, por nqs keni kujdes ne pregatitje asgje […]

Read More