Post Tagged with: "Receta me mish qengji"

Mish qengji frikasè

Mish qengji frikasè

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 1 ore e 30 minuta + koha e marinimit

Veshtiresia: e thjeshte

Menyra e gatimit frikasè (nga frengjishtja fricassée) ka te beje me gatimin e copave te mishit (pule, qengj, derr etj) derisa te rezultojne me pak leng dhe te formojne nje salce e cila me pas […]

View Recipe

 
Pasha qofte

Pasha qofte

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 40 minuta

Veshtiresia: mesatare

Recete autentike Ballkanase! Ziejme orizin ne nje tenxhere me 3 gota uje per rreth 10 minuta, e kullojme mire dhe e vendosim ne nje tas. Shtojme qepen, mishin e grire, te bardhen e vezes, kripe, […]

View Recipe

 

Supë magjerica

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: rreth 2 orë

Veshtiresia: mesatare

Supa magjerica eshte nje pjate e pare teper e shijshme e cila pregatitet me te brendshmet e qengjit (pervec plendesit) dhe me lengun e perftuar nga koka e tij. Rekomandohet te gatuhet ne pranvere, dhe […]

View Recipe

 

Fasule pllaqi me mish qengji

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 1 orë e 25 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Fasulet pllaqi me mish qengji, jane nje recete tipike Korcare te cilat dallohen per shijen e tyre mjaft te vecante. Ziejme fasulet ne uje te kripur ne tenxhere me presion per gjysmen e kohes qe […]

View Recipe

 
Kofshë qengji me patate në furrë

Kofshë qengji me patate në furrë

Author:

Posted: 13 Prill, 2011

Ne dreken e Pashkeve nuk duhet te mungoje absolutisht mishi i qengjit, te cilin ne kete periudhe mund ta gjeni me lehtesisht dhe shume me te fresket. Receta qe po iu propozojme sot eshte klasike, […]

Read More