Post Tagged with: "Receta me pana kuzhine"

Pilaf me krem djathi dhe speca të pjekur

Pilaf me krem djathi dhe speca të pjekur

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 30 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Recete e Ballakumes. Perfekte per te filluar me shije darken e Krishtlindjes! Pregatisim pilafin sipas recetes tradicionale 2 me 1, pra per 2 gota leng pule/gjeli/perimesh, hedhim 1 gote oriz. Pasi orizi eshte ziere, e […]

View Recipe

 
Fettuccine (fetuçine) Alfredo

Fettuccine (fetuçine) Alfredo

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 10 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Fettuccine-t Alfredo jane kaq te thjeshta per tu realizuar, por kaq te shijshme ne te njejten kohe. Ishte Alfredo di Lelio krijuesi i kesaj recete, i cili punonte si kuzhinier ne nje restorant ne Rome. Legjenda […]

View Recipe

 
Supë krem me thjerrëza të kuqe

Supë krem me thjerrëza të kuqe

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 1 orë e 10 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Thjerrezat jane nje nga ato bishtajore te cilat shijohen mjaft mire ne stinen e dimrit. Receta qe po ju paraqesim me poshte ka si protagoniste kryesore thjerrezat e kuqe, te cilat faktikisht kane ngjyre portokalli […]

View Recipe

 
Makarona me pana, proshutë, speca dhe kërpudha

Makarona me pana, proshutë, speca dhe kërpudha

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 15 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Kjo recete u mundesua nga Emirjola Baja: faleminderit ne emer te stafit te UneGatuaj! Ziejme makaronat per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion. Ne nje tigan, kaverdisim ne vaj ulliri kerpudhat e prera ne feta […]

View Recipe

 
Njoki me shafran

Njoki me shafran

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 15 minuta

Veshtiresia: shumë e thjeshtë

Shafrani eshte nje nga erezat me te kushtueshme dhe me te vleresuar ne mbare boten. Kjo per shkak se per te perftuar vetem 1gr prej tij, duhen mbledhur me dore dhe duhen thare pistilat e […]

View Recipe