Post Tagged with: "Receta me patëllxhan"

Ajvar (salcë me speca dhe patëllxhan të pjekur)

Ajvar (salcë me speca dhe patëllxhan të pjekur)

Sherbehet per: 6-8 persona

Koha e gatimit: 30 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Ajvari eshte nje salce me baze specat dhe patellxhanet e pjekur, e sherbyer ne kuzhinen Turke si shoqeruese e mishit te pjekur te viçit, qengjit apo derrit, qofteve, peshkut ne zgare apo si salce per makaronat. Ngjyra e […]

View Recipe

 
Patëllxhan të mbushur

Patëllxhan të mbushur

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 40 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Menyra shqiptare e gatimit te patellxhaneve te mbushur (receta vegjetariane). Parangrohim furren ne 200°C. Pastrojme patellxhanet dhe i qerojme nje shirit po e nje shirit jo. I ndajme ne dy pjese per se gjati dhe […]

View Recipe

 
Sallatë me patëllxhan të pjekur

Sallatë me patëllxhan të pjekur

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 30 minuta + 1 orë koha e qëndrimit ne frigorifer

Veshtiresia: e thjeshtë

Receta qe po ju paraqesim me poshte eshte e shpejte per tu pregatitur dhe ideale per te shoqeruar buken e thekur apo mishin ne zgare. Nese doni qe tju zgjase per gjithe javen, dyfishoni dozat […]

View Recipe

 
Salcë me patëllxhan dhe arra

Salcë me patëllxhan dhe arra

Koha e gatimit: 40 min

Veshtiresia: *

p style=”text-align: left;”>Salca me patellxhane dhe arra mund te perdoret shume mire per te lyer buken e thekur, apo per makarona duke i shtuar pak uje nga zierja e tyre. Parangrohim furren ne 180°C. Lajme shume […]

View Recipe

 
Rolè me kungulleshka dhe patëllxhan të pjekur

Rolè me kungulleshka dhe patëllxhan të pjekur

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 40 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

E kishit menduar ndonjehere qe me patellxhanet dhe kungulleshkat mund te realizoheshin antipasta vertete te shijshme? Jane teper te thjeshta ne pregatitje, dhe gjeja me e mire: mund ti gatuani 1 dite perpara dhe ti […]

View Recipe