Post Tagged with: "Cherry recipes"

Tortë me çokollatë dhe krem me qershi

Tortë me çokollatë dhe krem me qershi

Sherbehet per: 8 persona

Koha e gatimit: 50 minuta + 3 orë koha e qëndrimit në frigorifer + 4 orë koha e qëndrimit në temperaturë ambjenti

Veshtiresia: mesatare

Muajt maj-qershor jane ato kur qershite arrijne kulmin e pjekies se tyre, prandaj po ju servirim nje recete teper te veçante perpara se mos ta gjejme me ne treg kete frute. Kjo torte ngjan paksa […]

View Recipe

 
Klafuti’ (Clafoutis) me qershi

Klafuti’ (Clafoutis) me qershi

Sherbehet per: 6 persona

Koha e gatimit: 50 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Klafuti’ me qershi, eshte nje embelsire tipike franceze e cila rekomandohet te konsumohet e ngrohte per mengjes apo per zemer. Sipas tradites, ky gatim, tipik i zones se Limousin ne France, pregatitej me qershi te […]

View Recipe

 
Liker qershie

Liker qershie

Koha e gatimit: 0 minuta + 6 muaj koha e fermentimit të qershive

Veshtiresia: e thjeshtë

Likeri i qershise eshte ideal per tu pregatitur ne periudhen maj-qershor, dhe per tu konsumuar me pas gjate periudhes se dimrit, atehere kur qershite do te kene leshuar te gjithe aromen dhe ngjyren e tyre. […]

View Recipe

 
Reçel qershie

Reçel qershie

Koha e gatimit: 1 orë

Veshtiresia: e thjeshtë

Reçeli i qershive eshte nje recete klasike dhe e domosdoshme per t’u pregatitur ne kete periudhe, duke qene se qershite jane ne kulmin e tyre. Ashtu si shumica e recelrave, nuk eshte i veshtire per […]

View Recipe

 
Kupat e pyllit të zi

Kupat e pyllit të zi

Author:

Posted: 4 Tetor, 2010

Sot duam t’iu propozojme Kupat e Pyllit te Zi, nje emer paksa i cuditshem, por qe i pershtatet fare mire pamjes se embelsires. E pregatitur ne kupa qelqi, apo akoma me mire ne gota te […]

Read More