Post Tagged with: "Receta me qiqra"

Supë me kungull dhe qiqra

Supë me kungull dhe qiqra

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 30 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Nje pjate e thjeshte, e shendetshme dhe me shume shije e cila shijohet mrekullisht si ne vjeshte ashtu dhe ne dimer. Kaverdisim preshin, karroten dhe selinone te prera holle me 3 luge vaj ulliri ne zjarr […]

View Recipe

 
Humus me qiqra

Humus me qiqra

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 50 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Humusi me qiqra eshte nje krem teper i shijshem i kuzhines Arabe e cila sherbehet si antipaste duke u shoqeruar me buken tipike Arabe, apo edhe me perime te gjalla. Vendosim qiqrat ne uje te […]

View Recipe

 
Falafel (Qofte me qiqra)

Falafel (Qofte me qiqra)

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 15 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Falafelet jane nje pjate tipike e kuzhines Arabe te cilat zevendesojne fare mire Qoftet tradicionale me mish te grire.  Shoqerohen shume mire me Salcen tahini (lloj salce me baze farat e susamit) ose nga Xaxiqi grek e […]

View Recipe

 
Simite me qiqra

Simite me qiqra

Koha e gatimit: 20 minuta + 4 orë koha për ardhjen e brumit

Veshtiresia: e thjeshtë

Mielli i perftuar nga qiqrat eshte mjaft i shendetshem dhe ka nje indeks glicemik nga me te ultit (35). Me receten qe po ju paraqesim me poshte, do te perftoni simite me nje shije mjaft […]

View Recipe