Post Tagged with: "Receta me salcë beshamel"

Tavë me gjoks pule dhe presh në salcë beshamelë

Tavë me gjoks pule dhe presh në salcë beshamelë

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 30-35 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Nje recete tipike vjeshtore/dimerore e cila shijohet mrekullisht e shoqeruar me Pure patatesh ose bizele te ziera. Receta eshte e mikes sime Ballakume e cila duke qene elbasanllie DOC e ka ne gjak gatimin. Sapo […]

View Recipe

 
Salcë beshamelë e lehtë (pa gjalp)

Salcë beshamelë e lehtë (pa gjalp)

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 15 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Salca beshamele eshte nje nga recetat baze me te perdorshme ne kuzhine, por ka nje problem te vogel per ata qe nuk duan te shendoshen: permban gjalp, i cili sigurisht e ben shume te shijshme, […]

View Recipe

 
Lazanja me brokoli

Lazanja me brokoli

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: rreth 1 orë

Veshtiresia: mesatare

Lazanja me brokoli eshte nje variant shume i shijshem i lazanjes klasike bolonjeze e cila i pershtatet fare mire periudhes vjeshte-dimer, atehere kur eshte edhe sezoni i brokolit. Mund ta pregatisni si me peta lazanje […]

View Recipe

 
Croque monsieur (Tost francez me proshutë dhe djathë)

Croque monsieur (Tost francez me proshutë dhe djathë)

Sherbehet per: 2 persona

Koha e gatimit: 10 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Croque Monsieur, ose e perkthyer ne shqip “Zoteria Krokant”, u sherbye per here te pare ne kafenete e Parisit ne 1910 dhe konsistonte ne nje sanduic te thjeshte me proshute dhe djathe i skuqur me […]

View Recipe

 
Makarona furre me mish të grirë

Makarona furre me mish të grirë

Sherbehet per: 6 persona

Koha e gatimit: 1 orë e 30 minuta

Veshtiresia: mesatare

Sot po iu servirim nje recete klasike te makaronave ne furre, por qe nuk del kurre jashte mode edhe pse alternativat mund te jene te shumta. Nese doni te kurseni kohe, mund ta pregatisni per […]

View Recipe