Post Tagged with: "Receta për petulla"

Blinis (petulla ruse)

Blinis (petulla ruse)

Sherbehet per: 5 persona

Koha e gatimit: 15 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Blinis, jane petulla te vogla dhe te buta me origjine ruse te cilat serviren ne formen e antipastes te shoqeruara me salce kosi dhe peshk te tymosur, per shembull salmon. Por mund ti servirni edhe […]

View Recipe

 
Petulla karnavalesh (Castagnole)

Petulla karnavalesh (Castagnole)

Sherbehet per: 6-8 persona

Koha e gatimit: 15 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Keto petulla, sebashku me Galanit, jane nje embelsire tipike qe gatuhen per Karnavale dhe pregatiten ne sasi te medha ne menyre qe te zgjasin gjate te gjithe periudhes. Nese preferoni, mund ti lyeni edhe me […]

View Recipe

 
Petulla të ëmbla veneciane (Galani)

Petulla të ëmbla veneciane (Galani)

Sherbehet per: 10-12 persona

Koha e gatimit: 20 minuta

Veshtiresia: mesatare

Galanit jane petulla te skuqura te embla tipike te zones se Verones e Venezias, te cilat gatuhen kryesisht me rastin e festes se Karnavaleve. Ato sherbehen ne te gjitha rajonet e Italise, por duke marre […]

View Recipe

 
Petulla me sheqer

Petulla me sheqer

Author:

Posted: 8 Nëntor, 2010

(foto marre nga giallozafferano.com) E kush prej nesh nuk i ka provuar te pakten nje here keto petulla me sheqer kaq te shijshme qe na i pregatiste gjyshja per mengjes… Jane fantastike me nje gote […]

Read More

 
Petulla me maja birre

Petulla me maja birre

Author:

Posted: 22 Janar, 2010

  (foto nga dulcisinfurno) Perberesit 500gr miell 400gr uje te ngrohte 1 luge te vogel maja birre kripe Ne nje tas te thelle hedhim ujin e vaket, kripen dhe majane e birres dhe i perziejme […]

Read More