Post Tagged with: "Recetat e Ballakumes"

Pilaf me krem djathi dhe speca të pjekur

Pilaf me krem djathi dhe speca të pjekur

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 30 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Recete e Ballakumes. Perfekte per te filluar me shije darken e Krishtlindjes! Pregatisim pilafin sipas recetes tradicionale 2 me 1, pra per 2 gota leng pule/gjeli/perimesh, hedhim 1 gote oriz. Pasi orizi eshte ziere, e […]

View Recipe

 
Fasule me mish të thatë

Fasule me mish të thatë

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 2 orë 30 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Besoj se nuk ka familje shqiptare qe te mos gatuaj fasulet te pakten 1 here ne 10 dite apo 2 jave, sidomos tani ne dimer. Ne po ju sjellim nje tjeter variant te fasuleve me mish […]

View Recipe

 
Supa magjike kundër gripit

Supa magjike kundër gripit

Sherbehet per: 2 persona

Koha e gatimit: 1 orë

Veshtiresia: e thjeshtë

Gjyshet tona kishin te drejte: supa e pules funksionon! Nuk eshte vetem e mire kur jemi me gripe apo rrufe, por “te ngrohe stomakun” edhe atehere kur kemi ethe apo kur temperatura mbi 38C nuk na le […]

View Recipe

 
Brownies me kungull dhe çokollatë

Brownies me kungull dhe çokollatë

Sherbehet per: 6-8 persona

Koha e gatimit: 45 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Nje devijim i embel nga receta klasike e Brownit me çokollate! Nese nuk e keni provuar me pare kombinimin midis kungullit dhe çokollates jepini nje shans kesaj recete vjeshtore te pregatitur nga Ballakumja dhe ju sigurojme qe […]

View Recipe

 
Tavë me gjoks pule dhe presh në salcë beshamelë

Tavë me gjoks pule dhe presh në salcë beshamelë

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 30-35 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Nje recete tipike vjeshtore/dimerore e cila shijohet mrekullisht e shoqeruar me Pure patatesh ose bizele te ziera. Receta eshte e mikes sime Ballakume e cila duke qene elbasanllie DOC e ka ne gjak gatimin. Sapo […]

View Recipe