• Kek me mollë i gjyshes
  Lexo me shume

  Kek me mollë i gjyshes

  Sherbehet per: 6-8 persona

  Koha e gatimit: 1 ore

  Veshtiresia: e thjeshte

  Keku me molle eshte nje nga embelsirat me te pelqyera ne familjen time. Kam provuar shume receta, duke shtuar nje perberes, hequr nje tjeter, por kjo qe do tju prezantoj me poshte eshte ajo qe […]

 • Fileto pule me pesto fara kungulli
  Lexo me shume

  Fileto pule me pesto fara kungulli

  Sherbehet per: 4-6 persona

  Koha e gatimit: 20 minuta

  Veshtiresia: e thjeshte

  Pregatisim salcen me te cilen do te marinojme pulen: ne nje ene perziejme vajin e ullirit me lengun e limonit, hudhren, lekuren e limonave dhe erezat (kujdes me kripen pasi mix i erezave per pule […]

 • Supë me lulelakër dhe presh
  Lexo me shume

  Supë me lulelakër dhe presh

  Sherbehet per: 4 persona

  Koha e gatimit: 40 minuta

  Veshtiresia: e thjeshte

  Mos e nenvleresoni lulelakren! Te kombinuar me preshin dhe pak pana (ose qumesht), perfitojme nje supe dimerore me shije fantastike dhe gati ne vetem 40 minuta. Vendosim nje tenxhere ne zjarr mesatar ne te cilen […]

 • Kek me çokollatë të zezë dhe vaj ulliri (pa miell)
  Lexo me shume

  Kek me çokollatë të zezë dhe vaj ulliri (pa miell)

  Sherbehet per: 8 persona

  Koha e gatimit: 1 ore

  Veshtiresia: e thjeshte

  Kombinimi I çokollates se zeze me vajin e ullirit mund te tingelloj pak cuditshem ne fillim, por ju siguroj qe ne shije te dyja shkojne mrekullisht mire. Edhe nese perdorim nje vaj ulliri ekstra te […]

Kek me mollë i gjyshes

Kek me mollë i gjyshes

Sherbehet per: 6-8 persona

Koha e gatimit: 1 ore

Veshtiresia: e thjeshte

Fileto pule me pesto fara kungulli

Fileto pule me pesto fara kungulli

Sherbehet per: 4-6 persona

Koha e gatimit: 20 minuta

Veshtiresia: e thjeshte

Supë me lulelakër dhe presh

Supë me lulelakër dhe presh

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 40 minuta

Veshtiresia: e thjeshte

Kek me çokollatë të zezë dhe vaj ulliri (pa miell)

Kek me çokollatë të zezë dhe vaj ulliri (pa miell)

Sherbehet per: 8 persona

Koha e gatimit: 1 ore

Veshtiresia: e thjeshte

Recetat e fundit

Si ta ripërdorim mishin e mbetur të qengjit

Si ta ripërdorim mishin e mbetur të qengjit

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: deri ne 1 ore

Veshtiresia: e thjeshte

Mjafton vetem pak fantazi, dhe çdo ushqim qe ka tepruar nga nje dite me pare, feste apo ditelindje mund te shnderrohet ne nje recete krejtesisht te re. Sot me mishin e mbetur te qengjit pregatita […]

Lexo me shume

 
Kek i thjeshtë me bajame dhe copëza çokollate

Kek i thjeshtë me bajame dhe copëza çokollate

Sherbehet per: 6-8

Koha e gatimit: 40min

Veshtiresia: *

Ky kek eshte teper i thjeshte per tu pregatitur, nuk kerkon as peshore kuzhine dhe as ndonje perberes te veçante qe nuk mund ta gjeni ne shtepi. Nese nuk keni fruta te thata dhe çokollate, […]

Lexo me shume

 
Ajvar (salcë me speca dhe patëllxhan të pjekur)

Ajvar (salcë me speca dhe patëllxhan të pjekur)

Sherbehet per: 6-8 persona

Koha e gatimit: 30 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Ajvari eshte nje salce me baze specat dhe patellxhanet e pjekur, e sherbyer ne kuzhinen Turke si shoqeruese e mishit te pjekur te viçit, qengjit apo derrit, qofteve, peshkut ne zgare apo si salce per makaronat. Ngjyra e […]

Lexo me shume

 
Si të pregatisim polenta?

Si të pregatisim polenta?

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 30 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Kjo eshte menyra me e thjeshte per te pregatitur polenten, e cila nuk eshte gje tjeter vetem se miell misri i gatuar ne uje me kripe derisa te trashet e te behet kremoze. Pasi e kemi gatuar, […]

Lexo me shume

 
Fasule me mish të thatë

Fasule me mish të thatë

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 2 orë 30 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Besoj se nuk ka familje shqiptare qe te mos gatuaj fasulet te pakten 1 here ne 10 dite apo 2 jave, sidomos tani ne dimer. Ne po ju sjellim nje tjeter variant te fasuleve me mish […]

Lexo me shume

 
 
 
 
 
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.