Brumi bazë i picës

Te pregatitesh vete nje pice ne shtepi, nuk eshte shume e veshtire, perkundrazi!  Duhet pak kohe dhe mbi te gjitha pak perberes nga te cilet miell, uje, maja birre, vaj dhe kripe. Gjeja me e rendesishme eshte te fillohet pregatitja e brumit te pakten disa ore perpara se pica te futet ne furre. Ne kete menyre do te realizojme nje pice te holle si ne piceri, apo pak me te trashe si picat “al taglio”. Le te shohim se bashku se cilat jane hapat qe ndiqen.

Perberesit per 4 pica

 • 1kg miell
 • 600ml uje
 • 6 luge vaj ulliri
 • 50gr maja birre
 • 20gr kripe
 • 2 luge te vogla sheqer

Fillimisht, pregatisim brumin e pices duke situr miellin ne tavolinen ku do te punojme brumin dhe i hapim nje vrime ne mes ku do te hedhim te gjithe perberesit e tjere. Marrim dy ene te vogla qelqi; ne njeren hedhim nje gote uje te ngrohte, shtojme sheqerin, 2 kuba maja birre (ose maja te thate) dhe i perziejme me gishta derisa te shkrihen plotesisht, tek tjetra hedhim nje gote tjeter uje te vaket dhe shtojme kripen derisa edhe ajo te shkrije komplet. Ne fillim hedhim permbajtjen e enes se pare tek gropa qe hapem ne miell, shtojme vajin e ullirit, shtojme permbajtjen e enes se dyte dhe ne kete moment fillojme te punojme brumin ne menyre energjike me te dyja duart.

 

60 Komente

 1. Sa i trash duhet te jet brumi kur ta vem ne tepsi

 2. A Ismaili thote:

  Une them qe nese doni brum pizzash te shendetshem edhe te shijshen provojeni pregaditeni sot per neser (y)

 3. sa gr maj duhet ti hedh sepse nk kam maja ne kubike?

 4. shume recet e thjesht dhe e mir ju falenderoj qe na ndihmoni te gatuajm sa me mir dhe shendetshem☺

 5. besmira thote:

  A ka problem nese I hedhim sode embelsirash ne vend te majase

 6. Pershendetje mund te me thuani se sa duhet lene brumi qe te fryhet ? po nese bejm 8 kile brum ?

 7. po e provoj qe tani 🙂

 8. Komplimente per receten shum e thjesht dhe e mir.
  flm se na ndihmoni te gatuajm sa me mire

 9. Bravo per receten eshte e thjesht dhe shum e shishme.
  faleminderit se na ndihmoni te gatuajm sa me mire

 10. nese perdorim maja te thate( pluhur) sa duhet te perdorim per 500 gr miell? po patet mundesi te ma thoni duke marre si mase lugen dhe jo gr pasi skemi peshore.

 11. Me fal sa I bjen 20 gr kripe me luge gjelle ose luge e vogel ??

 12. artemisa thote:

  Po nese mbetet brume i pergatitur i pices a mund te perdoret perseri te nesermen?

 13. Ne cfare grade piqet pica? Ju lutem me ktheni pergjigje.

 14. Maja birre osht fara e bukes “Kfasac”

 15. Mariola thote:

  Emm very nice. Sot e gatova dhe me te njejtit perbers emmmm shume e shijshme

 16. Kjo recete eshte e sakte por une brumit i hedh dhe pak qumesht dhe nje koker veze (sigurisht duke pakesuar sasin e ujit) kur e gatuaj per familjaret e mi.

 17. Maja birre eshte majaja e bukes ?!

 18. Ju pergezoj per receten, por edhe un si Albiona po ju pyes cfare do te thoni me 2 kuba maje birre, ju lutem me ktheni pergjigje.

 19. Une i adhuroj picat

 20. Albiona thote:

  Shume bukur ju pergezoj per faqen, vetem se dua te ju pyes une nuk jam nga Shqiperia, kur e keni shkruar 2 kubeti maja birre cfare keni menduar me fjalen kubeti?
  Ju lutem me tregoni, cdo te mire

 21. pa emer thote:

  Picat jane gatime shume te shijshme, por ce do jo te gjithe dine ti gatuajne ashtu sic gatuhen neper restorante. Per receten shume e thjeshte dhe e mire.

 22. elvira zeka thote:

  Sa eshte madhesia e nje pice normale dhe sa gramatur duhet te hedhim djath, sallam etj

  • @elvira, madhesia e picave varion nga madhesia e taves ne te cilen ti e gatuan, por pergjithesisht per nje person nevojitet rreth 250gr brume pice. Ndersa sasia e djathit, proshutes etj varion nga preferencat e gjithesecilit, nuk ka nje gramatur egzakte!

 23. Pica piqet ne 250 Grad ose Maximum dhe mund te shkoj rreth 20 , 25 , 30 minuta

 24. Pershendetje, shum te mira recetat por po me duhet te di per sa kohe te pjekim picen dhe ne sa grade?

 25. Per sa kohe piqet dhe ne sa grade celcius?

 26. UNE DUA PER NJE PICE JO PER 4

 27. Si ulet brumi i pices?

 28. Une kam nje pyetje, nuk di cka eshte maje birre dhe si me e gjete, tjetra nese perdorim maje te thate buke sa duhet me perdor sasia?

 29. Me ka pelqyer receta per pica-ju lumte

 30. egzonbosi1@live.com thote:

  per sa zgjat kjo pic

 31. Per sa kohe piqet piza?

 32. mira eshte e thjeshte zmr 🙂 duhet te jesh e dobishme per kete gje 😉

 33. hejj si behet makarona me mish??

 34. Kujt i thone maja ju lutem?

 35. cka eshte maja birre dhe djath filadelifa?

 36. ergysii thote:

  Rina , beje dhe me maja birre. pa merak (ajo nuk eshte me alkol , nqs ju nuk e pini alkoni ska problem qe te perdorni maja birre ) rrespekte

 37. cuni sexy thote:

  aldonisa, ajo qe ju keni kerkuar behet:
  do maresh brumin qe ke pergatitur ( si ajo receta me larte) do e hapesh te holle, munsd ta cposh ne siperfaqe me majen e thikes (nja 10 cpime) hidhet krip , vaj , rigon . dhe piqet. pastaj haje me djath tbardh , domate , dhe yhyyyy ca te duash ti 😉

 38. ja vlen te behet

 39. aldonsia thote:

  a me tregon si pergaditet pogaqaaa?

 40. si duhet me bo brumin e pices per 1 person edhe a bon me bo pa birre ?

 41. Ganimete thote:

  Per sa veta eshte kjo? 🙂

 42. struganja thote:

  me fal nese mundet me tregu cfar esht maja birre

Pershtypja juaj per kete recete

Adresa juaj email nuk bëhet publike.

 
 
 
 
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.