Garnitura

Çikore e tiganisur me domate të thara

Çikore e tiganisur me domate të thara

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 15 minuta

Veshtiresia: e thjeshte

Çikorja eshte nje bime e eger me shije paksa te hidhur e cila ka vetine te largoj helmet nga organizmi yne. Nese deri tani e keni konsumuar te zjere me kripe, vaj ulliri dhe limon, […]

View Recipe

 
Tavë me patate, proshutë dhe djathë picash

Tavë me patate, proshutë dhe djathë picash

Sherbehet per: 6 persona

Koha e gatimit: 1 ore

Veshtiresia: e thjeshte

Nje pjate teper e shijshme, e cila bashkon mrekullisht shijen e patateve te pjekura me ate te proshutes, djathit dhe kremozitetin e salces beshamele. Mund ta pregatisni ne çdo rast: kur keni shume te ftuar […]

View Recipe

 
Lakra brukseli të pjekura në furrë

Lakra brukseli të pjekura në furrë

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 25 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Lakrat e brukselit e arrijne maksimumin e shijes se tyre ne vjeshte, atehere kur edhe gjenden me shumice neper supermarkete. Per te qene te sinqerte, jo çdokush e pelqen shijen e tyre paksa te hidhur. […]

View Recipe

 
Purè patatesh

Purè patatesh

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 40 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Purèja e patateve eshte receta e pare fare qe une kam gatuar kur kam qene afer 10 vjeçe. Perveç nostalgjise qe me sjell gjithmone gatimi i kesaj pjate elementare, ne shtepine tone eshte shoqeruesja perfekte […]

View Recipe

 
Sallatë me lakër të bardhë dhe karrota (coleslaw)

Sallatë me lakër të bardhë dhe karrota (coleslaw)

Sherbehet per: 4 persona

Veshtiresia: shume e thjeshte

Sallaten me laker te bardhe te prere holle dhe karrota, bashkuar me nje salce qe nuk dija ta specifikoja se çfare ishte, e kam provuar disa kohe me pare ne Kroaci. Pas disa kerkimeve, mesova […]

View Recipe

 
 
 
 
 
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.